Profix FW - Toz Boya Otomasyonu


Profix FW tam otomatik toz boya otomasyon sistemi tekstil boyahaneleri için tasarlanmış olup, toz boyanın doğru renkte ve miktarda tartılarak, proses için berlirlenmiş boyama makinası ilave kabına, tam otomatik transferi için kullanılmaktadır. Otomasyon teknolojilerinde el değmeden, prosesin güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını hedefleyen Enmos Profix FW mekatronik sistemleri, kalite ve devamlılık politikanız için baş unsurlar arasındadır. Eloksallı metal ana gövdeyi tamamlayan paslanmaz ekipmanlar ile sistem korozif etkilere karşı güvenli ve yüksek performans dayanımına sahiptir. 100 Lt (yaklaşık 60kg toz boya yükleme) kapasiteli toz boya stok üniteleri, bağımsız bloklar halinde teklif edilmekte olup yan yana tek sıra veya karşılıklı çift sıra olarak 10 adetlik silo bloklarıyla yerleştirilir...

Helezon yapıdaki vidalar ve dönüş hızı ayarlanabilir servo motorlar yardımıyla doğru ve yüksek hassasiyetle tartım yapılabilmektedir.Stok ünitesi önünde konumlandırılan kayar ray sistemi, hassas terazi ve tartım kovasını taşımaktadır. Paslanmaz ana gövde ve teflon kaplı iç yüzeye sahip tartım kovaları sistemde 12 adet sunulmaktadır. Döner kova taşıma çemberi, kovaları vakum transfer ünitesine taşımakta olup, vakumdan çıkan aynı kova su ile temizlenip hava ile kurutulktan sonra kova transfer ünitesine bir sonraki tartım için tekrar bırakılmaktadır. Vakum ünitesi kompleks bir yapıya sahip olup, kaotik çalışma şekli ile homojen ve hassas çözelti elde edebilmek için dizayn edilmiş olup, bu anlamda toz boya otomasyonunda fark yaratmaktadır.

Vakum ünitesinden, blower ile emiş yaparak transfer ettiğimiz yarı çözelti boya, çözme ünitesinde tam olarak çözülür ve tek hat üzerinden makinalara dağıtım yapılır.Vakum ünitesi yapısı sayesinde ayrı bir yıkama ünitesine ihtiyaç duyulmaz ve bu sayede toplam sistem su tüketimi minimumda tutulmaktadır. Min ve max reçete miktarlarını karşılayacak şekilde dizayn edilen standart çözme kazanı 380 Lt kapasitededir.

Farklı reçete miktarları için AG veya standart vakum ünitesi otomatik olarak seçilir ve boyanın transferi sağlanır. Sistem tek elektrik ve kumanda panosu, ayrıca bunlara bağlı iş istasyonları elektrik panolarından oluşmaktadır. Otomasyon sistemi 12.1” entegre dokunmatik ekran bilgisayarlara sahiptir. Focus merkezi izleme yazılımından gelen iş emirlerindeki reçete miktarları yüksek hassasiyetle , çözme ünitesine gönderilir. Reçetede belirtilen boya koduna göre pozisyon alan kayar tartı ve kova, yeterli miktarın kovaya tartımının yaptıktan sonra ile ikinci veya belirtilen adet kadar boya silolarından tartım yaparak reçete içeriğini tamamlar. Toz boya dolu kova, vakum ünitesine aktarılır. Vakum ünitesinde blower yardımıyla çözme kazanına aktarılır , kova su ile temizlenerek çözeltinin tamamı çözme kazanına aktarılır. Mikser yardımı ile tam çözülen boya, uygun pompa vasıtasıyla makinalara gönderilir. Sistem performans ve güvenlik testlerinden geçmiş olup, tekstil boyahaneleri için aranılan çözümü sunmaktadır. Profix FW tasarım ve yazılımları ile günümüzün teknoloji ihtiyaçlarının dinamik ve ergonomik tasarımla birleştirilmiş son halidir.

Tartım Modülü

Bu modül standart 100 litre ve opsiyonel 300 litrelik silolardan oluşmaktadır. 100 lt kapasiteli silolar 10’lu bloklar halinde tartım modülüne eklenmektedir. Silonun arkasındaki servo motor ve ön taraftaki kova taşıyıcı arabalar reçete bilgisine göre tartımı istenilen boya silosunun hizasına hızlı ve yüksek hassasiyetle hareket ettirilmektedir. Kova taşıyıcı araba üzerinde bulunan hassas terazi sayesinde hızlı ve güvenilir şekilde tartım yapılmaktadır. Tartım bittiğinde boya silosunun kapağı kapanarak tartım fazlası boyanın kovaya düşmesi engellenmektedir. Silo dolum ünitesi sayesinde hızlı bir şekilde silolar doldurulabilmektedir. Silo yapısı ve filtre tasarımı sayesinde vakum hattı sürekli temiz kalmakta ve bakım gerektirmemektedir. Silolardaki boya miktarları bilgisayar sisteminden de izlenebilmektedir. Tanımlanan minimum seviyelere göre operatöre boya doldur uyarısı verilerek siloların zamanında doldurulması sağlanır.Tartım sisteminin bağımsız kontrol sistemi reçete programını içerdiği gibi çalıştığınız reçete programına da entegre olarak parti renk bilgilerini sisteminizden alabilmektedir. Bu parti bilgileri ile verilen öncelikler doğrultusunda transfer ünitesinden boş kova istenmekte, gelen kovaya tartım tamamlanarak dolu olarak üniteye geri gönderilmektedir. Kova kapasitesinin üzerindeki boya isteklerinde, işemri bir kaç kovaya bölünebilmektedir. Kova hacimleri standart 25 It ve opsiyonel 50 It olarak mevcuttur.

SW Hassas Tartım Modulü

Profix FW tartım modülüyle entegre olarak çalışan SW ünitesi,işletme reçetelerindeki düşük miktardaki boyaların yüksek hassasiyetle tartımları için özel dizayn edilmiştir. Özel tartım metodu ve yüksek hassasiyetli load cell sayesinde minimum 1 gramlık tartım yapılabilmektedir.

Kova Transfer Ünitesi

12 adet kovadan oluşmaktadır. Kova Transfer Ünitesinin görevi, tartımı tamamlanan boya kovalarını sırasıyla vakum ünitesine iletmek ve vakum ünitesinden temiz kovayı geri alarak bir sonraki tartım için tartım ünitesine taşımaktadır.

Vakum Transfer Ünitesi

Bu ünite kova transfer ünitesinden gelen kovayı özel dizayn edilmiş haznesine alır ve vakum işlemini başlatarak hızlı bir şekilde çözme kazanına göndermektedir. Boya gönderimi bittikten sonra kovayı yıkayıp kurutmakta ve tekrar kova transfer ünitesine boş olarak geri vermektedir.

AG Ünitesi

Profix FW destek modülü olarak AG ünitesi anında gönderim için dizayn edilmiştir. 50 gram ve 1000 gram arasındaki reçeteler için tartımı tamamlanan kovalar otomatik olarak AG ünitesine iletilir ve burada kova içine su alarak çözme işlemini tamamlayıp boyama makinası ilave kaplarına gönderimi sağlar. Kova içerisine minimum miktarda su alarak çözme, yıkama ve gönderme işlemlerini tamamlama yeteneği sayesinde düşük kapasiteli boya makinalarına flotte’yi etkilemeden gönderim yapma imkanı sağlar.

Çözme Ünitesi

Standart olarak 2 adet 380 litre olarak sunulan çözme tanklarının sayıları ve hacimleri işletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda artırılabilmektedir. Güçlü mikseri kaotik çalışma sistemi ile çok kısa bir sürede çözme işleminin tamamlanmasını sağlamaktadır. Çözme sonrası boya çözeltisi makinalara gönderilmekte sonrasında çözme tankı ve hat yıkanarak bir sonraki reçetenin gönderimine hazır olarak beklemektedir. Hassas polistajlı iç yapısı, özel tasarımı ve yıkama topları sayesinde yıkama işlemi yüksek hızla yapılmaktadır.

Dökümanlar